Blog

Dienas bizness: Jaunajiem uzņēmumiem trūkst jaudas

2023. gada 21. februāris

Jaunreģistrētajiem uzņēmumiem, kas dibināti pēdējo 3 gadu laikā, krietni grūtāk dabūt sākotnējo uzrāvienu un veiksmīgi izvērst savu darbību, nekā tas bijis, piemēram, pirms 4–5 gadiem reģistrētam uzņēmumam.

To liecina SIA Lursoft veiktais pētījums par pēdējos gados reģistrēto uzņēmumu samaksātajiem nodokļiem, darba vietām, kā arī neto apgrozījumu un gūto peļņu. “Veicot padziļinātāku analīzi par jaunreģistrēto uzņēmumu pienesumu Latvijas tautsaimniecībai, atklājas vairāki interesanti fakti, kas ļauj izdarīt arī secinājumus par kopējām tendencēm,” uzsver SIA Lursoft valdes locekle Daiga Kiopa.

Lursoft apkopotie statistikas dati liecina, ka pēdējo desmit gadu laikā  Latvijā reģistrēti 114 328  jauni uzņēmumi. Lursoft valdes locekle Daiga Kiopa norāda: “Apskatot jaunreģistrēto uzņēmumu skaita izmaiņas pēdējos gados, redzam, ka jau 11. gadu pēc kārtas to skaits sarūk. Jaundibināto uzņēmumu skaita “rekordus” piedzīvojām no 2011. līdz 2013. gadam, kad gadā tika reģistrēti vidēji 16 līdz 18 tūkstoši jaunu uzņēmumu. Savukārt šobrīd, nu jau trešo gadu pēc kārtas, šī statistika iezīmē diametrāli pretēju ainu – sasniegts “zemākais” punkts, jo gadā tiek reģistrēti caurmērā 9000 jaunu uzņēmumu.”

Izvērtējot laika posmā no 2017. līdz 2020.gadam jaunreģistrētos uzņēmumus un to rezultātus, varam konstatēt, ka 2017.gadā reģistrētie uzņēmumi savā otrajā darbības gadā (2018.) kopumā nodarbināja 23,7 tūkstošus darbinieku un nodokļos valsts kopbudžetā iemaksāja 126,6 milj. EUR. Savukārt 2020.gadā reģistrētie uzņēmumi (kopumā 8939) otrajā darbības gadā (tātad 2021. gadā) nodrošināja darba vietas 14,7 tūkstošiem strādājošo un samaksāto nodokļu apjoms sasniedza 77,2 milj. EUR. Protams, jāatzīst, ka 2017.gadā bija par 13% vairāk jaunreģistrēto uzņēmumu nekā 2020.gadā, bet jau šie kopējie statistikas dati uzskatāmi parāda, ka gan strādājošo skaita ziņā, gan samaksāto nodokļu ziņā šie rādītāji procentuāli ir krietni vairāk sarukuši kā tikai uz mazāka uzņēmumu skaita rēķina.

Komentāri

Nav pievienots neviens komentārs.

*