Blog

TOP 50 lielākie nodokļu maksātāji būvniecības nozarē

2022. gada 22. augusts

Aizvadītajā gadā Latvijas uzņēmumi nodokļu maksājumos valsts kopbudžetā samaksājuši vairāk nekā 8,2 miljardus eiro, liecina Valsts ieņēmumu dienesta (VID) publiskotā informācija. No tiem 230,03 milj. EUR samaksājuši būvniecības nozarē reģistrētie uzņēmumi.

Salīdzinot ar gadu iepriekš, pērn nozares samaksāto nodokļu apjoms samazinājies par 15,5 milj. EUR jeb 6,3%. 37,6% no nozares kopējiem nodokļu maksājumiem 2021.gadā veidoja specializēto būvdarbu apakšnozarē strādājošo uzņēmumu nodokļu iemaksas, vēl 35,1% – ēku būvniecībā. Lielākais kritums pagājušajā gadā bijis starp inženierbūvniecības uzņēmumiem, kuru nodokļu iemaksu apjoms veido 27,3% no kopējā būvniecības nozares nodokļu pienesuma valsts kopbudžetam. Lursoft apkopotie dati rāda, ka 2021.gadā inženierbūvniecības apakšnozares uzņēmumi VID administrētajos nodokļos samaksājuši 62,79 milj. EUR, kas ir par 17,7% mazāk nekā gadu iepriekš.

Vienīgā būvniecības apakšnozare, kuras nodokļu iemaksu apjoms pērn bijis lielāks nekā 2020.gadā, ir specializētie būvdarbi. Nodokļu iemaksu pieaugums šajā būvniecības apakšnozarē pagājušajā gadā veidojis 4%, tomēr, neskatoties uz to, specializēto būvdarbu apakšnozarē esošo uzņēmumu kopējās nodokļu iemaksas vēl nav atgriezušās pirmspandēmijas, 2019.gada, līmenī.  Lursoft dati parāda, ka 2019.gadā specializēto būvdarbu uzņēmumi nodokļu maksājumos valsts kopbudžetā samaksāja 99,03 milj. EUR, savukārt līdere šajā gadā samaksāto nodokļu apjoma ziņā bija ēku būvniecība (118,15 milj. EUR).

TOP 50 būvniecības uzņēmumi, kuri 2021.gadā veikuši lielākās nodokļu iemaksas, pērn VID administrētajos nodokļos kopā samaksājuši 91,97 milj. EUR, par 1,5% vairāk nekā gadu iepriekš. TOP 50 līderu samaksāto valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu apjoms palielinājies līdz 65,66 milj. EUR (+3,2%, salīdzinot ar 2020.gadu), bet iedzīvotāju ienākuma nodoklis – līdz 30,65 milj. EUR (+5%). VID publiskotie dati liecina, ka sarakstā iekļuvušie būvniecības uzņēmumi 2021.gadā ar darba vietām nodrošināja 9,9 tūkstošus darbinieku.

Lielāko nodokļu maksātāju sarakstā galvenokārt iekļuvuši uzņēmumi ar ilggadēju pieredzi. Lursoft pētījums atklāj, ka vidējais vecums TOP 50 lielāko nodokļu maksātāju sarakstā esošajiem uzņēmumiem ir nepilni 25 gadi. Dati liecina, ka 25 vai vairāk gadi ir arī saraksta pirmajās pozīcijās esošajiem komersantiem. Savukārt jaunākais starp TOP 50 lielākajiem nodokļu maksātājiem ir INECO filiāle Latvijā, kas reģistrēts 2020.gadā. Pērn INECO filiāle nodokļu maksājumos samaksāja 659,87 tūkst. EUR.

Aizvadītajā gadā būvniecības nozarē bijuši divi uzņēmumi, kuru nodokļu iemaksu apjoms valsts kopbudžetā pārsniedz 10 milj. EUR atzīmi. Līderis šajā ziņā ir VAS “Latvijas autoceļu uzturētājs”, kura samaksāto nodokļu apjoms pēdējos divus gadus sasniedz 14,9 milj. EUR.

Lursoft izpētījis, ka aizvadītajā gadā audzis gan VAS “Latvijas autoceļu uzturētājs” samaksāto valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu apjoms, gan arī iedzīvotāju ienākuma nodokļa apjoms uz vienu darbinieku, kas veidoja, attiecīgi, 7,27 tūkst. EUR un 3,72 tūkst. EUR. Salīdzinot nodokļu iemaksu apjomu uz vienu darbinieku, redzams, ka ir vairāki uzņēmumi, kuri šajā ziņā VAS “Latvijas autoceļu uzturētājs” iemaksas apsteiguši. Tā, piemēram, SIA “Ostas celtnieks”, kas 2021.gadā bija darba devējs 241 darbiniekam, uz vienu strādājošo iedzīvotāju ienākuma nodokļa iemaksās pērn samaksāja 4,62 tūkst. EUR, bet valsts sociālās apdrošināšanas obligātajās iemaksās – pat 17,35 tūkst. EUR. VID publiskotie dati gan liecina, ka SIA “Ostas celtnieks” uz š.g. 18. jūliju bija uzkrāts 190,95 tūkst. EUR liels nodokļu parāds, tāpat arī Lursoft Kavēto maksājumu datu bāzē reģistrēta informācija par 60 laikus neveiktiem norēķiniem.

Tieši inženierbūvniecības apakšnozarē, kurā strādā gan VAS “Latvijas autoceļu uzturētājs”, gan arī SIA “Ostas celtnieks”, nodokļu iemaksu apjoms uz vienu darbinieku pēdējos gados bijis ievērojami augstāks nekā pārējos būvniecības apakšsektoros.

Lursoft pētījums atklāj, ka valsts sociālās apdrošināšanas obligātajās iemaksās inženierbūvniecības uzņēmumi uz vienu darbinieku 2021.gadā samaksājuši 5,23 tūkst. EUR, kamēr ēku būvniecības sektorā tie bija 3,53 tūkst. EUR uz darbinieku, bet specializētajos būvdarbos – 2,91 tūkst. EUR. Arī iedzīvotāju ienākuma nodokļa apjoma ziņā uz vienu darbinieku inženierbūvniecība ir priekšā abām pārējām būvniecības apakšnozarēm – ēku būvniecībai un specializētajiem būvdarbiem.

Lursoft apkopotajā TOP 50 lielāko nodokļu maksātāju sarakstā būvniecības nozarē inženierbūvniecība pārstāvēta ar 23 uzņēmumiem, bet ar 21 – ēku būvniecības sektors.

To pārstāv arī nozares lielāko nodokļu saraksta otrajā pozīcijā esošais AS “UPB”. Liepājā reģistrētais uzņēmums pērn nodokļu maksājumos valsts kopbudžetā samaksāja 10,44 milj. EUR, kas ir par 20,8% vairāk nekā gadu iepriekš. Lursoft izpētījis, ka pēdējos gados AS “UPB” samaksāto nodokļu kopējais apjoms ik gadu audzis, izņēmums bijis vien 2020.gads, kad rādītājs nedaudz sarucis.

AS “UPB” samaksāto nodokļu apjoms uz vienu darbinieku ik gadus bijis ne tikai ievērojami augstāks nekā ēku būvniecības apakšsektorā, bet arī būvniecībā kopumā. Pērn uzņēmums iedzīvotāju ienākuma nodoklī uz vienu darbinieku samaksājis 2,87 tūkst. EUR, bet valsts sociālās apdrošināšanas obligātajās iemaksās – 9,59 tūkst. EUR. Aizvadītajā gadā AS “UPB” strādāja 837 darbinieki. Kopumā būvniecības nozarē pērn ar darba vietām nodrošināja vairāk nekā 65 tūkstošus strādājošo. Salīdzinot ar gadu iepriekš, pērn kopējais nozarē nodarbināto skaits tomēr sarucis par 1,4%.

Valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas uz vienu darbinieku būvniecības apkašnozarēs, tūkst. EUR

Gads/ apakšnozareĒku būvniecībaInženierbūvniecībaSpecializētie būvdarbi
20193,154,622,33
20203,324,742,4
20213,535,232,91

Samaksātais iedzīvotāju ienākuma nodoklis uz vienu darbinieku būvniecības apakšnozarēs, tūkst. EUR

Gads/ apakšnozareĒku būvniecībaInženierbūvneicībaSpecializētie būvdarbi
20191,652,421,29
20201,592,361,22
20211,742,551,36

Uz ceturto vietu lielāko nodokļu maksātāju sarakstā pērn pakāpies SIA “Latvijas Energoceltnieks”, kurš gadu iepriekš atradās topa 9.pozīcijā. Gada laikā SIA “Latvijas Energoceltnieks” nodokļu iemaksu apjoms valsts kopbudžetā audzis par nepilniem 47%, sasniedzot jau 3,6 milj. EUR. Vienlaikus redzams, ka, līdz ar darbinieku skaita kritumu, sarucis uzņēmuma samaksātā iedzīvotāju ienākuma nodokļa un valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu apjoms.

No TOP 50 lielākajiem nodokļu maksātājiem vairāk nekā puse, t.i., 33 uzņēmumi, pārstāv Rīgu. Ārpus galvaspilsētas visplašākajā skaitā sarakstā pārstāvēta Kurzeme – ar septiņiem uzņēmumiem. No tiem visaugstākajā pozīcijā atrodas jau iepriekšminētais AS “UPB”, savukārt 11. vietā ierindojies tā saistītais uzņēmums SIA “UPB Nams”. Pēc vairāku gadu pārtraukuma uzņēmums pērn strādājis ar zaudējumiem. Lursoft pieejamais gada pārskats rāda, ka, pretstatā 2020.gada 61,46 milj. EUR lielajam apgrozījumam, aizvadītajā gadā būvniecības sektorā strādājošais SIA “UPB Nams” apgrozīja vien 26,61 milj. EUR, un gads noslēgts ar 2,02 milj. EUR zaudējumiem. Neskatoties uz vērienīgo apgrozījuma kritumu un arī zaudējumiem, SIA “UPB Nams” samaksāto nodokļu apjoms pērn, salīdzinot ar gadu iepriekš, teju dubultojies, sasniedzot 2,03 milj. EUR.

Pierīga, kas dažādos lielāko uzņēmumu sarakstos parasti aiz Rīgas ierindojas otrajā vietā, jo uzņēmēji to labprāt izvēlas par vietu sava biznesa attīstīšanai tai pateicīgās infrastruktūras dēļ, lielāko nodokļu maksātāju sarakstā pārstāvēta ar trīs uzņēmumiem. No tiem lielākais nodokļu maksātājs bijis SIA “Skonto Prefab”. Būvnieka kopējās nodokļu iemaksas valsts kopbudžetā pērn sasniedza 1,26 milj. EUR. Vienlaikus jānorāda, ka valsts sociālās apdrošināšanas obligātajās iemaksās uzņēmums pagājušajā gadā samaksājis 2,6 milj. EUR, bet iedzīvotāju ienākuma nodoklī – vēl 1,19 milj. EUR. SIA “Skonto Prefab” samaksāto nodokļu apjoms pērn, salīdzinot ar gadu iepriekš, palielinājies par 48,83%. Tas ir desmitais straujais pieaugums TOP 50 uzņēmumu vidū. Līderis nodokļu maksājumu pieauguma ziņā ir topa 19. vietā esošais SIA “ALCO” no Saldus novada. Ja 2020.gadā Kurzemes reģiona uzņēmums nodokļos samaksāja 300,50 tūkst. EUR, tad pērn tā samaksāto nodokļu apjoms palielinājās jau līdz 1,46 milj. EUR. Lursoft pieejamais gada pārskats rāda, ka pagājušajā gadā būtiski palielinājies gan uzņēmuma apgrozījums, gan arī peļņa. SIA “ALCO” pērn apgrozīja 6 milj. EUR, kas ir teju trīs reizes vairāk nekā gadu iepriekš, savukārt tā peļņa pieauga pat četras reizes, sasniedzot jau 2,68 milj. EUR, tādējādi uzrādot pēdējo gadu augstākos finanšu rezultātus.

Vairāk nekā divas reizes samaksāto nodokļu apjoms pērn, salīdzinot ar gadu iepriekš, palielinājies vēl vairākiem uzņēmumiem, piemēram, SIA “Energoremonts Rīga”, SIA “Lagron”, arī SIA “Arčers”. Pētījuma sagatavošanas brīdī SIA “Arčers” vēl nebija iesniedzis savu gada pārskatu par 2021.gadu, taču gan 2019., gan arī 2020.gada pārskatos redzams, ka pēc ievērojamā apgrozījuma krituma 2018.gadā, uzņēmumam atkal izdevies panākt apgrozījuma pieaugumu. Aizvadītajā gadā uzņēmuma kopējo samaksāto nodokļu apjoms pārsniedzis 1 milj. EUR.

No TOP 50 lielākajiem nodokļu maksātājiem būvniecības nozarē 2021.gadā, seši komersanti pie informācijas par saviem patiesajiem labuma guvējiem norādījuši, ka tie ir ārvalstnieki. To vidū ir jau iepriekšminētais SIA “Arčers”, tāpat arī SIA “Baltic Builders”, AS “A.C.B.”, SIA “KBO”, SIA “Baltic Construction Alliance” un SIA “FILTER Latvia”.

Lietuvas kapitāla uzņēmums SIA “Baltic Builders”, kura patiesais labuma guvējs ir Igors Frizens, reģistrēts pirms pieciem gadiem. Pērn uzņēmumam izdevies sasniegt savas darbības laikā augstāko apgrozījumu, rādītājam pieaugot līdz 5,94 milj. EUR. Iesniegtajā vadības ziņojumā norādīts, ka uzņēmums piedalās būvdarbos Panorama Plaza, tāpat arī turpināti kuģu būves darbi korpusu montāžā Francijā, Vācijā, Somijā un metāla konstrukciju montāžas darbi Zviedrijā.

TOP 50 lielākie nodokļu maksātāji būvniecības nozarē

Nr.p.k.UzņēmumsPilsēta/ novads2021.gadā samaksātie nodokļi valsts kopbudžetā, tūkst. EUR2020.gadā samaksātie nodokļi valsts kopbudžetā, tūkst. EUR
1VAS “Latvijas autoceļu uzturētājs”Rīga14910,9614916,42
2AS “UPB”Liepāja10442,248645,53
3SIA “Bonava Latvija”Rīga8929,994700,93
4SIA “LATVIJAS ENERGOCELTNIEKS”Rīga3609,782460,39
5SIA “PRIMEKSS”Rīga3356,023231,59
6AS “CEĻU PĀRVALDE”Rīga3033,893679,49
7RB Rail ASRīga2921,722221,42
8SIA “Citrus Solutions”Rīga2842,663615,56
9SIA “YIT LATVIJA”Rīga2638,043578,73
10SIA “Rīgas pilsētbūvnieks”Rīga2257,082815,68
11SIA “UPB Nams”Liepāja2030,341109,62
12Pašvaldības SIA “Ventspils labiekārtošanas kombināts”Ventspils1800,271423,55
13SIA “TILTS”Rīga1794,861478,35
14AS “A.C.B.”Rīga1681,351497,67
15SIA “RĪGAS TILTI”Rīga1643,231869,38
16SIA “Skonto Plan Ltd”Tukuma novads1634,241833,05
17“Caverion Latvija” SIARīga1603,551581,09
18SIA “ENERSENE”Rīga1462,281550,5
19SIA “ALCO”Saldus novads1456,92300,5
20SIA “ROADEKS”Rīga1437,391067,06
21SIA “KONE LIFTI LATVIJA”Rīga1400,491424,26
22SIA “KBO”Rīga1325,511281,47
23SIA “MERKS”Rīga1270,45000,85
24SIA “SKONTO PREFAB”Salaspils novads1255,22843,41
25SIA “Ritex Modular Construction”Liepāja1249,37855,66
26SIA RERE BŪVEMārupes novads1209,29591,4
27SIA “Baltic Builders”Rīga1195,46967,19
28SIA “LAGRON”Daugavpils1174,68429,25
29SIA “WOLTEC”Valmieras novads1152,271936,27
30SIA “Reck”Rīga1104,272295,11
31SIA “JĒKABPILS PMK”Jēkabpils novads1097,78857,03
32SIA “ARČERS”Rīga1074,82416,64
33SIA “Ogres Namsaimnieks”Ogres novads1048,221096,52
34Latvijas-Lietuvas kopuzņēmums “Viadukts” SIAJēkabpils novads1010,95940,48
35“ALSTOM Baltics” SIARīga989,33537,29
36SIA “TALCE”Talsu novads950,9860,45
37SIA “Baltic Industrial Construction”Rīga932,85661,19
38AS “BMGS”Rīga886,611555,93
39SIA “KULK”Jelgava886,041219,98
40SIA “ENERGOREMONTS RĪGA”Rīga825,78293,68
41SIA “ADAPTERIS”Ropažu novads734,49842,55
42SIA “FILTER Latvia”Rīga700,41484,15
43SIA “KL SYSTEMS”Rīga695,65500,07
44SIA “Rīgas Lifti”Rīga694,64335,46
45SIA “RIGENSI”Rīga686,2769,21
46SIA “KVĒLE”Bauskas novads672,34652,19
47INECO filiāle LatvijaRīga659,87439,2
48SIA “Norma-S”Rīga641,02859,84
49SIA “Baltic Construction Alliance”Rīga632,75797,3
50SIA “RECEPT-HOLDING LIFTS”Rīga631,22564,66

Informācija par uzņēmumu samaksātajiem nodokļiem apkopota no Valsts ieņēmumu dienesta publiski pieejamiem datiem

Komentāri

Nav pievienots neviens komentārs.

*