Blog

Nodrošinājumu skaits kopš februāra beigām audzis par 9%

2022. gada 25. jūlijs

Pēdējā gada laikā audzis gan reģistrēto nodrošinājumu skaits, gan arī uzņēmumu skaits, kam dažādi liegumi piemēroti, liecina Lursoft apkopotā informācija. Dati rāda, ka gan kopējais nodrošinājumu, gan arī uzņēmumu skaits, kam tie piemēroti, kopš aizvadītā gada jūlija palielinājies par 25%.

Lursoft izpētījis, ka vairāk nekā pusi (51,9%) no visiem aktīvajiem nodrošinājumiem reģistrējis Valsts ieņēmumu dienests, bet vēl 45,6% – zvērināti tiesu izpildītāji vai to aizvietotāji. Nodrošinājumu piemērotāju vidū ir arī Valsts drošības dienests, tiesas, Valsts policija un pat Valsts valodas inspekcija. Kopumā nodrošinājumu piemērotāju vidū ir vairāk nekā 570 personas un iestādes.

Jūlija vidū bija reģistrēti 30,6 tūkstoši nodrošinājumu, tie piemēroti 19,5 tūkstošiem uzņēmumu. Kopš februāra beigām aktīvo nodrošinājumu skaits audzis par 9,4%. Tikpat straujš pieaugums reģistrēts arī starp uzņēmumiem, kam nodrošinājumi reģistrēti.

Ievērojami vairāk nodrošinājumu nekā citās nozarēs ir tirdzniecībā. Lursoft pētījums atklāj, ka mazumtirdzniecībā š.g. jūlija vidū bija reģistrēti 3535 nodrošinājumi, bet vairumtirdzniecībā – 3004. Abās nozarēs aktīvo nodrošinājumu skaits kopš pagājušās vasaras audzis par 23%.  Viens no straujākajiem nodrošinājuma skaita pieaugumiem pēdējā gada laikā reģistrēts starp uzņēmumiem, kas nodarbojas ar sauszemes un cauruļvadu transportu. Gan tirdzniecības, gan arī sauszemes un cauruļvadu transporta nozarēs straujāks nodrošinājumu skaita pieaugums reģistrēts tieši laika posmā no aizvadītā gada vasaras līdz šī gada februāra beigām. Vienlaikus ir vairākas nozares, kurās straujāks nodrošinājumu skaita kāpums bijis tieši šī gada pavasara un vasaras periodā. Šāda situācijas novērojama, piemēram, starp tekstilizstrādājumu ražotājiem. Kopš aizvadītā gada vasaras šajā nozarē reģistrēto nodrošinājumu skaits audzis par 46,4%, bet vislielākais pieaugums bijis tieši kopš šī gada februāra beigām – par 28,1%. Šobrīd 26 tekstilizstrādājumu ražošanas nozares uzņēmumiem, kas veido 6,3% no visiem nozarē esošajiem uzņēmumiem, piemērots 41 nodrošinājums.

Salīdzinot ar citām nozarēm, tekstilizstrādājumu ražošanā ir gana zems īpatsvars ar uzņēmumiem, kuriem piemēroti nodrošinājumi. Piemēram, ēdināšanas nozarē nodrošinājumi šobrīd reģistrēti katram piektajam uzņēmumam. Lursoft izpētījis, ka nozarē patlaban reģistrēti 4,5 tūkstoši uzņēmumu, no tiem aktīvi nodrošinājumi ir teju 1000 uzņēmumiem. Kopumā nozarē reģistrēti 1504 aktuāli nodrošinājumi. To kopējais skaits straujāk audzis tieši līdz februāra beigām, savukārt pavasarī un vasaras pirmajā pusē pieaugums bijis lēnāks. Salīdzinot ar gadu iepriekš, šobrīd ēdināšanas sektorā ir par nepilniem 30% aktīvu nodrošinājumu vairāk nekā pērn vasarā. Teju tikpat liels ir arī pašu ēdināšanas nozares uzņēmumu, kuriem reģistrēti nodrošinājumi, pieaugums šajā periodā.

Teju piektajai daļai no visiem nozarē reģistrētajiem uzņēmumiem nodrošinājumi ir arī ēku būvniecībā, liecina Lursoft apkopotā informācija. Kopumā nozarē šobrīd reģistrēti 4,9 tūkstoši uzņēmumu, no tiem nodrošinājumi šobrīd ir teju tūkstotim uzņēmumu. Viens no tiem ir arī SIA “BUILDIMPEKS”, kam pirms mēneša zvērināta tiesu izpildītāja piemērojusi liegumu visa veida pārreģistrācijai. Uzņēmumam šogad bija piemēroti vēl divi nodrošinājumi, taču tie jau atcelti. SIA “BUILDIMPEKS” uz š.g. 18. jūliju nav reģistrētu nodokļu parādu, kas pārsniegtu 150 eiro, taču Lursoft Kavēto maksājumu datu bāzē redzams, ka uzņēmumam ir vairāki neapmaksāti parādi. Šogad uzņēmums uzvarējis trīs publisko iepirkumu konkursos, savukārt pērn – septiņos. Lielākais no tiem bijis 1,14 milj. EUR vērtais līgums ar Krimuldas novada domi par Krimuldas vidusskolas stadiona rekonstrukciju.

Jānorāda, ka kopējais nodrošinājumu skaits ēku būvniecības sektorā kopš pagājušās vasaras audzis par 27%. Lielākais nodrošinājumu skaita pieaugums reģistrēts tieši aizvadītā gada otrajā pusē un šī gada pirmajos divos mēnešos, kad tas palielinājās par 18%, savukārt šogad laika posmā kopš februāra beigām pieaugums bijis vēl par nepilniem 10%.

Lursoft izpētījis, ka ir salīdzinoši maz to nozaru, kurās nodrošinājumu skaits sarucis. Viena no tādām ir azartspēļu nozare. Aktīvi nodrošinājumi pēdējā gada laikā nemainīgi bijuši tikai vienam nozares uzņēmumam. Kopumā azartspēļu nozarē pētījuma brīdī bija reģistrēti divi aktuāli nodrošinājumi.

Aktīvo nodrošinājumu skaits pēdējo mēnešu laikā sarucis arī ūdens ieguves, attīrīšanas un apgādes nozarē.  

Ņemot vērā, ka uz 19,5 tūkstošiem uzņēmumu reģistrēti 30,6 tūkstoši nodrošinājumu, tas nozīmē, ka ir virkne tādu komersantu, kuriem vienlaikus ir piemēroti vairāki liegumi. Atsevišķos gadījumos to skaits pat pārsniedz 20. Līderis šajā ziņā ir likvidācijas procesā esošais SIA “Lāčplēsis ZF”, kas savulaik bijis zināms arī kā kooperatīvā sabiedrība “Kažokzvēru ferma “Lāčplēsis””. Uzņēmuma kapitāldaļu turētājiem šobrīd vienlaikus reģistrēti 28 nodrošinājumi.

Otrs uzņēmums ar lielāko nodrošinājumu skaitu, kopskaitā 24 aktīviem liegumiem vienlaikus, ir SIA “Kubera property group”. Lursoft pieejamā informācija rāda, ka individuālo pakalpojuma sniedzēja saimniecisko darbību VID apturējis jau 2015.gadā.

Šobrīd divdesmit aktīvi nodrošinājumi reģistrēti arī degvielas tirgotājam SIA “East-West Transit”. Degvielas tirgotājam ir 56 aktīvas struktūrvienības, no tām vairākums – degvielas uzpildes stacijas. Jānorāda, ka SIA “East-West Transit” uz š.g. 19. jūliju bija reģistrēts jau 2,13 milj. EUR liels nodokļu parāds. Pērn uzņēmums nodokļu maksājumos valsts kopbudžetā samaksājis nepilnus 22 milj. EUR. Lursoft esošā informācija rāda, ka šogad vien marta beigās fiksēts brīdis, kad uzņēmumam nav nodokļu parāda, kas pārsniegtu 150 eiro, tāpat arī pagājušā gada decembra sākumā.

Pērn jūlijā SIA “East-West Transit” saņēmis 500 tūkst. EUR lielu grantu apgrozāmo līdzekļu plūsmas nodrošināšanai, kā arī gan 2021., gan arī 2020.gadā VID vairākkārtīgi atbalstījis uzņēmuma nokavēto nodokļu maksājumu samaksas sadali termiņos vai atlikšanu uz laiku līdz trim gadiem.

Pētījuma ietvaros Lursoft secinājis, ka visus nodrošinājumus SIA “East-West Transit” piemērojis VID. Senākais no tiem spēkā jau no 2018.gada, taču pārējie reģistrēti pēdējos trīs gados.

TOP 10 nozares, kurās š.g. jūlijā reģistrēts lielākais nodrošinājumu skaits

NozareNozarē reģistrēto nodrošinājumu skaits
Mazumtirdzniecība, izņemot automobiļus un motociklus3535
Vairumtirdzniecība, izņemot automobiļus un motociklus3004
Sauszemes transports un cauruļvadu transports1924
Specializētie būvdarbi1896
Ēku būvniecība1706
Operācijas ar nekustamo īpašumu1658
Ēdināšanas pakalpojumi1504
Automobiļu un motociklu vairumtirdzniecība, mazumtirdzniecība un remonts1306
Pārējo individuālo pakalpojumu sniegšana805
Juridiskie un grāmatvedības pakalpojumi620

Nozares, kurās reģistrēts augstākais īpatsvars ar uzņēmumiem, kam piemēroti nodrošinājumi

NozareUzņēmumu skaits nozarēNozares uzņēmumu īpatsvars, kam reģistrēti nodrošinājumi, %
Ēdināšanas pakalpojumi452321,42
Metālu ražošana4820,83
Ēku būvniecība489519,80
Citu transportlīdzekļu ražošana14619,18
Apsardzes pakalpojumi un izmeklēšana69017,97
Ar ieguves rūpniecību saistītās palīgdarbības2317,39
Vairumtirdzniecība, izņemot automobiļus un motociklus1113216,92
Atkritumu savākšana, apstrāde un izvietošana; materiālu pārstrāde27316,48
Specializētie būvdarbi740516,08
Sauszemes transports un cauruļvadu transports694315,89

Dati par aktīvajiem nodrošinājumiem apkopoti uz 12.07.2022.

Komentāri

Nav pievienots neviens komentārs.

*