Lursoft news

SIA, kuru dalībnieku sastāvā 100% ir ārvalstu uzņēmumi, nekavējoties jāatklāj savi patiesie labuma guvēji!

2019. gada 28. februāris

Moneyval ziņojumā Latvija saņēmusi zemu novērtējumu attiecībā uz patiesā labuma guvēju noskaidrošanu, norādot, ka Latvijas rīcība patiesā labuma guvēju noteikšanā bijusi mazefektīva.

Uzņēmumu reģistrs vērš uzmanību, ka juridisko personu, kurām likuma prasība par patieso labuma guvēju atklāšanu ir izpildāma obligāta, aktivitāte vērtējama kā apmierinoša, taču izņēmums ir SIA, kurām dalībnieku sastāvā ir 100% ārvalstu uzņēmumi. Šīs sabiedrības savus patiesos labuma guvējus atklāj kūtri, un tiek uzskatīts, ka šie uzņēmumi ir ar augstu riska pakāpi izmantošanai noziedzīgiem nolūkiem.

Lursoft apkopotie dati liecina, ka savus patiesos labuma guvējus atklājušas 33 354 sabiedrības ar ierobežotu atbildību, no kurām 1 436 SIA dalībnieku sastāvā ir 100% ārvalstu uzņēmumi. Jānorāda, ka Latvijā patlaban reģistrētas 3 832 SIA, kuru pamatkapitālu 100% veido ārvalstīs reģistrēti uzņēmumi, kas nozīmē, ka savus patiesos labuma guvējus vēl nav atklājuši 62,5% šādu sabiedrību.

Pastāvošo augsto risku dēļ Uzņēmumu reģistrs aicina šīs sabiedrības nekavējoties izpildīt tām ar likumu noteikto pienākumu – atklāt to patiesos labumu guvējus.

Vienlaikus Uzņēmumu reģistrs norāda, ka gadījumā, ja patiesie labuma guvēji atbilstoši prasībām netiks atklāti, komersantu darbība normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā tiks izbeigta. Informācijas neesamība par patiesajiem labuma guvējiem Uzņēmumu reģistra vestajos reģistros var būt arī par pamatu stingrākām pārbaudēm klientu izpētes procesā no likuma subjektu, piemēram, banku, ārpakalpojuma grāmatvežu, zvērinātu notāru u.c. pakalpojumu sniedzēju puses.

Informāciju, vai uzņēmumam ir reģistrēti patiesie labuma guvēji, var operatīvi pārbaudīt Lursoft izziņā. Vienlaikus izziņā iespējams arī uzzināt, kas ir personas, kuras gūst labumu no attiecīgās sabiedrības.

Lursoft izpētījis, ka visbiežāk SIA, kuru dalībnieku sastāvā 100% ir ārvalstīs reģistrēti uzņēmumi, kapitāldaļu turētāji reģistrēti Igaunijā, Kiprā un Lietuvā. Jānorāda, ka šo uzņēmumu vidū ir salīdzinoši augsta gadu pārskatu iesniegšanas disciplīna – pārskatus par 2017.gadu iesnieguši 89,2% no šīm sabiedrībām. Vienlaikus jānorāda, ka 26,4% gadījumu iesniegtajos pārskatos sniegtas ziņas, ka sabiedrības apgrozījums 2017.gadā bija 0 eiro. No šīm SIA, kuras sniegušas ziņas, ka to apgrozījums 2017.gadā bijis 0 eiro, savus patiesos labuma guvējus atklājusi mazāk nekā trešā daļa – 31,9%.

Papildu informācija:

UR sadarbosies ar VID kapitālsabiedrību informēšanā par patieso labuma guvēju atklāšanu

SIA, kurām dalībnieku sastāvā 100% ir ārvalsts uzņēmumi – nekavējoties jāatklāj to patiesie labuma guvēji

Komentāri

Nav pievienots neviens komentārs.

*