Blog

Vissenāk reģistrētie komersanti Uzņēmumu reģistrā – Dobeles dzirnavnieks un Latvijas ekoloģiskās izglītības apgāds „Vieda”

2018. gada 2. novembris

Lursoft dati rāda, ka Latvijā kopš 1991.gada reģistrēti 367 819 uzņēmumi, bet likvidēti – 162 450, savukārt, izpētot uzņēmumu reģistrēšanas aktivitāti, redzams, ka visvairāk jauno uzņēmumu reģistrēti 1992.gadā – 37 630. Salīdzinājumam – tas ir par teju trīs tūkstošiem uzņēmumu vairāk nekā reģistrēts pēdējos trīs gados kopā.

Tiesa, pirmās firmas Uzņēmumu reģistrā reģistrētas jau 1991.gada janvārī, tāpēc Lursoft izpētījis, kas ir šie uzņēmumi, kuri spējuši izturēt vairāk nekā 27 gadu laika pārbaudi un sekmīgi darboties arī mūsdienās.

Vissenāk reģistrētajai akciju sabiedrībai lieli attīstības plāni

Lursoft pētījums atklāj, ka senākā LR Uzņēmumu reģistrā reģistrētā akciju sabiedrība Latvijā ir „Dobeles dzirnavnieks”. Uzņēmums reģistrēts 1991.gada 18.janvārī un šo gadu laikā uzrādījis sekmīgu izaugsmi, gadu desmitu laikā iegūstot vairākas atzinības un apbalvojumus gan par ražoto produkciju, gan sabiedrisko aktivitāti. AS „Dobeles dzirnavnieks” valdes priekšsēdētājs Kristaps Amsils stāsta, ka uzņēmuma pirmais elevators tika uzcelts 1976.gadā, un kopš tā laika uzņēmums ir ļoti būtiski audzis un attīstījies. „Ja astoņdesmitajos gados šeit bija tikai 2 ražotnes – dzirnavu un lopbarības ražotne –, tad šobrīd mums strādā jau 7 ražotnes: parasto un cieto kviešu dzirnavas, īso un spageti makaronu ražotnes, graudaugu pārslu un musli ražotne, kā arī lopbarības un speciālo miltu maisījumu ražotne, kurā top pankūku, kēksu, kūku un citu gardumu gatavošanai piemēroti sausie maisījumi.”

Finanšu dati rāda, ka AS „Dobeles dzirnavnieks” kopš deviņdesmito gadu sākuma izdevies vairākkārtīgi palielināt savu apgrozījumu, kas, piemēram, 1996.gadā bija 15,31 milj.EUR, bet pērn pieauga jau līdz 113,72 milj.EUR, sasniedzot visu laiku augstāko apgrozījuma rādītāju uzņēmuma darbības vēsturē. Pagājušajā gadā AS „Dobeles dzirnavnieks” nopelnīja 4,17 milj.EUR. 

Iesniegtajā vadības ziņojumā teikts, ka 2017.gadā AS „Dobeles dzirnavnieks” infrastruktūras un ražošanas tehnoloģisko procesu uzlabošanā investēti 6,1 milj.EUR, un pērn arī uzņēmums palielināja graudaugu pārslu ražotnes ražošanas jaudu un turpināja realizēt projektu graudu uzglabāšanas torņu sistēmas izveidei, kā rezultātā ražotāja graudu uzglabāšanas kapacitāte pieauga par 60 tūkstošiem tonnu un sasniedza 160 tūkstošus tonnu. Kopumā uzņēmumā kopš tā reģistrācijas investēti jau vairāk nekā 80 miljoni eiro un, turpinot straujo uzņēmuma izaugsmes kursu, tuvāko trīs gadu laikā plānots AS „Dobeles dzirnavnieks” attīstībā investēt vēl 30 miljonus eiro.

Kā atzīst uzņēmuma valdes priekšsēdētājs Kristaps Amsils, kopš 1991.gada AS „Dobeles dzirnavnieks” ir ļoti dinamiski attīstījies, tāpēc šo gadu laikā piedzīvoti gana daudzi izaicinājumi, kas veiksmīgi pārvērsti iespējās – sākot ar uzņēmējdarbības vidi deviņdesmitajos gados, kad visi tikai mācījās saprast, kas ir bizness. „Viens no lielākajiem izaicinājumiem AS „Dobeles dzirnavnieks” vēsturē ir zīmola maiņa 2010.gadā, kad, balstoties uz stratēģiskajiem mērķiem un strādājot pie uzņēmuma attīstības, tika mainīts uzņēmuma vizuālais tēls. Zīmola maiņas process ilga divus gadus. Arī pirmās pastas ražotnes atklāšanu 2011.gadā noteikti varam minēt kā milzīgu uzdrīkstēšanos. Šobrīd Dobelē ir lielākā pastas ražotne Ziemeļeiropā,” stāsta Kristaps Amsils.

Patlaban AS „Dobeles dzirnavnieks” eksportē 60% no saražotās produkcijas, taču dažādām produktu grupām šis īpatsvars ir atšķirīgs. Piemēram, tiek eksportēti 95% no saražotā spageti makaronu daudzuma, īsās formas makaroni – 80%, bet saražotā lopbarība pārsvarā tiek eksportēta Baltijas valstīs. Kopumā savu produkciju AS „Dobeles dzirnavnieks” eksportē uz vairāk nekā 70 valstīm Eiropā, Āfrikā, Āzijā un Dienvidamerikā, padarot AS „Dobeles dzirnavnieks” par lielāko pārtikas ražošanas uzņēmumu Latvijā un vienu no vadošajiem graudu pārstrādes uzņēmumiem Baltijā.

Latvijas ekoloģiskās izglītības apgāds „Vieda” – vissenāk reģistrētā SIA

No 1991.gada sākumā Uzņēmumu reģistrā reģistrētajām sabiedrībām ar ierobežotu atbildību sekmīgi laika pārbaudi izturējis Latvijas ekoloģiskās izglītības apgāds „Vieda”. Izdevējs šo gadu laikā pārdzīvojis gan apgrozījuma kāpumus, gan kritumus. Lursoft Multi atskaite rāda, ka 2008.gadā Latvijas ekoloģiskās izglītības apgāds „Vieda” sasniedza savu visu laiku augstāko apgrozījumu – 200,15 tūkst.EUR. Pērn izdevniecības apgrozījums uzrādīja kritumu, tam samazinoties līdz 22,48 tūkst.EUR, kā rezultātā pagājušais gads noslēgts ar 8,92 tūkst.EUR zaudējumiem. Iepriekšējos gados uzņēmums strādājis ar peļņu, pēdējo reizi zaudējumus gūstot 2009.gadā, kad apgrozīti 28,29 tūkst.EUR, bet zaudējumu apmērs sasniedza 26,41 tūkst.EUR. 1991.gada 16.janvārī reģistrētās SIA Latvijas ekoloģiskās izglītības apgāds „Vieda” vienīgais īpašnieks un reizē arī amatpersona ir Aivars Garda, kurš pazīstams arī kā biedrības Latvijas Nacionālās frontes priekšsēdētājs un laikraksta izdevējs. Līdz 2004.gadam A. Garda bijis SIA „Rēriha grāmatnīca” līdzīpašnieks, tāpat arī ieņēmis amatus un bijis dalībnieks arī citos uzņēmumos.

Autors

Lursoft

Komentāri

Nav pievienots neviens komentārs.

*

Ikvienam Lursoft bloga lietotājam ir saistoša Lursoft privātuma politika
Lursoft blogā publicētie pētījumi tiek sagatavoti, lai sniegtu sabiedrībai būtisku informāciju par uzņēmējdarbības, tai skaitā nozares, reģiona attīstības utml. tendencēm. Pētījumu mērķis ir publiskot informāciju, kas skar sabiedrības intereses. Pētījumos tiek norādīts tajos izmantoto datu avots.