Lursoft news

Kurus siera un alus ražošanas uzņēmumus vada Jāņi?

2015. gada 18. jūnijs

Pār gadiņu Jānīt’s nāca,

Kā mēs Jāni mielosim?

Sildam pienu, cepam raušus,

Tā mēs Jāni mielosim.

 

Alus ir tradicionālais Jāņu dzēriens, savukārt siera popularitāte šajos svētkos  iegūst vēl nebijušus augstumus, taču, vai svētku vaininieki ir gatavi visa gada garumā pielikt roku alus darīšanai un siera siešanai? To centies noskaidrot Lursoft, apkopojot datus par siera un alus ražotāju uzņēmumiem, kuru valdēs un padomēs atrodami Jāņi.

Jāņiem bagātākā ir piensaimnieku kooperatīvā sabiedrība Straupe, kuras valdē amatu ieņem gan Jānis Šulcs, gan Jānis Grosbergs. Lursoft dati rāda, ka J. Grosbergs savulaik bijis saistīts ar Limbažu zemnieku biedrību un kooperatīvo sabiedrību KAIJCIEMS, savukārt Jānis Šulcs patlaban ieņem arī valdes priekšsēdētāja vietnieka amatu Straupes kooperatīvajā krājaizdevu sabiedrībā un ir Cēsu rajona Straupes pagasta zemnieku saimniecības LIELANDŽAS īpašnieks.

1993.gadā reģistrētā piensaimnieku kooperatīvā sabiedrība Straupe pēdējo gadu laikā veiksmīgi palielinājusi savu apgrozījumu, kāpinot to no 5,37 milj.EUR 2012.gadā līdz 6,22 milj.EUR, pēdējos divus gadus noslēdzot ar 286 tūkst.EUR peļņu. Jānorāda, ka kooperatīvs katru gadu nodarbina aizvien lielāku strādājošo skaitu, 2014.gadā tam sasniedzot jau 83 darbiniekus. Kā laikrakstā Dienas bizness jūnija sākumā skaidrojis kooperatīva valdes priekšsēdētājs Imants Balodis, Straupe izveidota ar mērķi nodrošināt stabilitāti saviem biedriem, kas arī izdevies, ņemot vērā, ka visi darbības gadi aizvadīti ar plusa zīmi, piedevām, kooperatīvs ir pastāvīgi attīstījies. I. Balodis norāda, ka rezultāts vislabāk redzams tieši pašlaik, kad kooperatīva biedri, neskatoties uz smago krīzi piensaimniecības nozarē, saņem augstāko samaksu par pienu Latvijā – 30 centus.

Padomes locekļa amatu AS Preiļu siers ieņem Jānis Vaikulis, kurš ar minēto piena pārstrādes uzņēmumu saistīts jau kopš 1995.gada septembra. Aizvadītais gads Preiļu sieram bijis ekonomiski veiksmīgs, ļaujot kļūt par lielāko piena pārstrādes uzņēmumu Latvijā, 2014.gadā iepērkot un pārstrādājot 115,7 tūkst.t piena. Pagājušajā gadā AS Preiļu siers apgrozījums kāpis par 4,9%, sasniedzot 50,654 milj.EUR, savukārt peļņa pēc nodokļu nomaksas veidojusi 1,770 milj.EUR.

Lursoft apkopotie dati rāda, ka priekšsēdētāja amatu AS Lazdonas piensaimnieks padomē ieņem Jānis Kvants, kurš vienlaikus ir arī vairāku uzņēmumu īpašnieks un vadītājs, savukārt AS Trikātas siers padomes locekļa pienākumus kopš 2002.gada pilda Jānis Stāvausis.

Retāk Jāņus var sastapt alus ražošanas uzņēmumu valdēs un padomēs, rāda Lursoft veiktais pētījums. Viens no retajiem gadījumiem ir 2012.gada novembrī reģistrētais mazkapitāla SIA Tālavas ķēniņa alus, kuru vada tā īpašnieks Jānis Kamarūts. Aizvadītajā gadā SIA Tālavas ķēniņa alus apgrozījumu veidojuši 12,246 tūkst.EUR, bet tā peļņa pēc nodokļu nomaksas sasniegusi 56 eiro. Jāpiebilst, ka kopš uzņēmuma reģistrēšanas brīža SIA Tālavas ķēniņa alus darbinieku skaits bijis nemainīgs – uzņēmumā nodarbināti 2 strādājošie.

Aizvadītajā gadā Jāņu vadīto alus darītavu skaits audzis par vēl vienu – 2014.gada jūnijā reģistrēts SIA Moloneys Brewery. Jaunreģistrētās alus darītavas valdes loceklis ir Jānis Purniņš, kuram pieder arī 70% uzņēmuma kapitāldaļu.

Autors

Lursoft

Komentāri

Nav pievienots neviens komentārs.

*

Ikvienam Lursoft bloga lietotājam ir saistoša Lursoft privātuma politika
Lursoft blogā publicētie pētījumi tiek sagatavoti, lai sniegtu sabiedrībai būtisku informāciju par uzņēmējdarbības, tai skaitā nozares, reģiona attīstības utml. tendencēm. Pētījumu mērķis ir publiskot informāciju, kas skar sabiedrības intereses. Pētījumos tiek norādīts tajos izmantoto datu avots.