Lursoft news

2014.gadā sarucis ierosināto maksātnespējas, tostarp arī fizisko personu procesu skaits

2015. gada 15. janvāris

Ierosināto maksātnespējas procesu skaits pēdējo gadu laikā bijis viļņveidīgs – pēc 2010.gada piedzīvots straujš kritums, kas turpmākajos gados atkal nesis procesu skaita pieaugumu, kas gala rezultātā pērn sekmējies ar nelielu samazinājumu.

Lursoft veiktais pētījums parāda, ka 2014.gadā Latvijā ierosināti 2 240 maksātnespējas procesi, kas ir par 6,35% mazāk nekā gadu iepriekš, tiesa gan, šis kritums, iespējams, noticis uz tiesiskās aizsardzības procesu pieaugumu rēķina, kuru skaits 2014.gadā pieaudzis līdz 205, kas ir kāpums par 23,49%.

Pagājušajā gadā maksātnespēja visbiežāk ierosināta uzņēmumiem, kas strādā vairumtirdzniecības, mazumtirdzniecības un ēku būvniecības jomā.

Maksātnespēja

Lai gan atsevišķos gadījumos maksātnespējas procesa turpinājums ir uzņēmuma likvidācija, praksē zināmi arī vairāki gadījumi, kuru rezultāts bijis pozitīvs. Tā, piemēram, 2011.gadā tika ierosināts AS Putnu fabrika Ķekava tiesiskās aizsardzības process, kas izbeigts aizvadītā gada janvārī. Šo gadu laikā lietuviešu Linas Agro Group piederošais uzņēmums atguvis otru dzīvību, sekmīgi attīstot savu darbību, 2014.gada pirmajā pusgadā apgrozot 20,715 milj.EUR un gada pirmos sešus mēnešus noslēdzot ar 1,684 milj.EUR peļņu.

Jācer, ka veiksmīgi noslēgsies arī SIA Kurzemes finieris maksātnespēja, kam process pasludināts 2014.gada novembra sākumā, jo jau dažas nedēļas pēc procesa uzsākšanas plašsaziņas līdzekļi vēstīja, ka, sadarbojoties VAS Latvijas Attīstības finanšu institūcijai Altum, SIA Stiga RM, Kuldīgas novada domei un arī maksātnespējīgā uzņēmuma administratoram, ražotne atsākusi darbu. Kā norādījis SIA Stiga RM īpašnieks un valdes loceklis, uzņēmums iecerējis tuvāko mēnešu laikā pilnībā atjaunot Kurzemes finiera ražošanas jaudas, ražotnē investējot vismaz 300 000 EUR.

Jānorāda, ka SIA Kurzemes finieris bijis viens no lielākajiem ražošanas uzņēmumiem reģionā, 2013.gadā uzņēmums ar darba vietām nodrošinājis 128 darbiniekus.

Aizvadītajā gadā maksātnespēju pieteicis gan Dž.Dž. Džilindžers, gan Natālija Jansone

Līdz ar ierosināto maksātnespējas procesu skaita kritumu, pagājušajā gadā samazinājies arī fiziskām personām ierosināto lietu skaits, rāda Lursoft apkopotie dati. Pētījums parāda, ka 2014.gadā ierosināti 1 288 fizisko personu maksātnespējas procesi, kas veido 57,50% no kopējā skaita. Salīdzinot ar 2013.gadu, pērn fizisko personu lietu skaits sarucis par 18,07%.

Fiziskām personām ierosinātās maksātnespējas

Aizvadītajā gadā pieteikumu par fizisko personu maksātnespēju pieteikuši arī sabiedrībā zināmi cilvēki, tostarp gan Raimonds Rupeiks, kurš sabiedrībā labāk zināms kā Dž. Dž. Džilindžers, gan arī modes māksliniece Natālija Jansone, kura norāda, ka šāds lēmums bijis likumsakarīgs situācijas atrisinājums gandrīz 10 gadus veciem notikumiem, kad māksliniece nolēmusi darboties nekustamo īpašumu jomā.

Par to, ka nereti maksātnespējīgo personu vidū iekļūst arī cilvēki, kuri iepriekš aktīvi darbojušies uzņēmējdarbībā, apliecina arī Lursoft dati. Lursoft pētījums rāda, ka 2014.gadā no visām fiziskajām personām, kurām ierosināta maksātnespēja, uz procesa brīdi teju ceturtā daļa bijusi amatpersona kādā no Latvijas uzņēmumiem. Pētījuma ietvaros apkopotā informācija liecina, ka no 1 288 personām, kurām 2014.gadā ierosināta maksātnespēja, 307 procesa ierosināšanas brīdī bijušas amatpersonas kopumā 517 uzņēmumos, savukārt 293 personām piederējušas daļas 421 uzņēmumā.

Kādas vēsmas Maksātnespējas likumu sagaida 2015.gadā?

Viens no apspriestākajiem jautājumiem saistībā ar Maksātnespējas likumu 2014.gadā viennozīmīgi bijis pretrunīgi vērtētais „nolikto atslēgu” princips, ko sākotnēji bija paredzēts ieviest sākot ar 2015.gada 1.janvāri, taču patlaban iecere atlikta līdz 1.martam. Tiesa gan, kā vēsta plašsaziņas līdzekļi, neskatoties uz faktu, ka jaunais regulējums vēl tiek tikai apspriests, daudzas bankas jau ir noteikušas stingrākus noteikumus hipotekārā kredīta ņēmējiem, tādējādi apgrūtinot iespēju saņemt aizdevumu. Iecerētās izmaiņas Maksātnespējas likumā vissāpīgāk skārušas tieši jaunās ģimenes, kuras plāno iesaistīties valsts programmā ģimenēm mājokļa iegādei, jo līdz ar banku stingrākajiem nosacījumiem, ģimenēm mājokļa iegādei tagad nepieciešama ievērojami lielāka pirmā iemaksa, ar ko cilvēki iepriekš nebija rēķinājušies.

To, vai iecerētās izmaiņas Maksātnespējas likumā stāsies spēkā un kā tās nākotnē ietekmēs ierosināto procesu skaita dinamiku, varēsim lūkot pēc pāris gadiem, taču jau šogad, iespējams, maksātnespējīgo uzņēmumu rindas varētu papildināt arī vairāki pārtikas ražošanas nozares uzņēmumi, kuri, neskatoties uz valdības sniegto atbalstu, nebūs spējuši pārvarēt sāpīgo triecienu, ko devušas Krievijas ieviestās sankcijas.

Autors

Lursoft

Komentāri

Nav pievienots neviens komentārs.

*

Ikvienam Lursoft bloga lietotājam ir saistoša Lursoft privātuma politika
Lursoft blogā publicētie pētījumi tiek sagatavoti, lai sniegtu sabiedrībai būtisku informāciju par uzņēmējdarbības, tai skaitā nozares, reģiona attīstības utml. tendencēm. Pētījumu mērķis ir publiskot informāciju, kas skar sabiedrības intereses. Pētījumos tiek norādīts tajos izmantoto datu avots.