Lursoft news

Ar grozījumiem Komerclikumā novērsīs iespējamos interešu konfliktus uzņēmumu darījumos

2012. gada 30. maijs

Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas deputāti otrdien, 29.maijā, izskatīšanai Saeimā trešajā lasījumā atbalstīja grozījumus Komerclikumā, kas paredz jaunu regulējumu interešu konfliktu novēršanai kapitālsabiedrību darbībā.

Grozījumi nosaka īpašus nosacījumus, kas jāievēro, pieņemot lēmumus un noslēdzot darījumus, ja kapitālsabiedrības akcionāram, valdes vai padomes loceklim veidojas interešu konflikts. Komerclikumā plānots arī definēt, kas ir saistītās personas, kuru dēļ uzņēmumu vadībai vai dalībniekam var veidoties interešu konflikts.

Kā norāda likumprojekta autori, jaunais regulējums palīdzēs izvairīties no situācijām, kurās uzņēmuma akcionārs, valdes vai padomes loceklis slēdz attiecīgajai kapitālsabiedrībai neizdevīgus darījumus ar personām, kuras ar viņu saistītas. Turpmāk šādiem darījumiem būs nepieciešams atbilstošs pārējo dalībnieku, valdes vai padomes locekļu apstiprinājums. Neapgrūtinot mazkapitāla sabiedrības ar ierobežotu atbildību (SIA), šos nosacījumus piemēro, ja darījuma summa ir lielāka par 200 latiem jeb viena desmitā daļa no SIA minimālā pamatkapitāla, kas ir 2000 latu.

Jaunais regulējums paredz, ka, lemjot par darījuma slēgšanu ar kādu trešo personu, ieinteresētajam dalībniekam, valdes vai padomes loceklim nebūs balsstiesību. Valdes loceklim arī būs pienākums informēt pārējos valdes locekļus, ja valde gatavojas lemt par darījumiem, kuros viņam ir intereses vai tās ir kādai ar viņu saistītai personai. Pārkāpjot šo prasību, valdes loceklis būs atbildīgs par kapitālsabiedrībai nodarītajiem zaudējumiem.

Izmaiņas nosaka, ka persona, kura saistīta ar dalībnieku, valdes vai padomes locekli, ir viņa laulātais, radinieks, svainis, skaitot radniecību līdz otrajai pakāpei un svainību līdz pirmajai pakāpei, vai persona, ar kuru viņam ir kopīga saimniecība. Tāpat par saistīto personu tiek uzskatīta cita komercsabiedrība, kuras daļu vairākums pieder vai kuras pārvaldes institūcijās amatus ieņem šis konkrētais dalībnieks, valdes vai padomes loceklis.

Izmaiņas arī paredz iespēju piesaistīt ārējo auditoru tādu darījuma pārbaudei, kas satur interešu konfliktu.

Par grozījumiem Komerclikumā galīgajā lasījumā vēl jālemj Saeimai.

 

Informāciju sagatavoja: LR Saeimas Preses dienests

Autors

Lursoft

Komentāri

Nav pievienots neviens komentārs.

*

Ikvienam Lursoft bloga lietotājam ir saistoša Lursoft privātuma politika
Lursoft blogā publicētie pētījumi tiek sagatavoti, lai sniegtu sabiedrībai būtisku informāciju par uzņēmējdarbības, tai skaitā nozares, reģiona attīstības utml. tendencēm. Pētījumu mērķis ir publiskot informāciju, kas skar sabiedrības intereses. Pētījumos tiek norādīts tajos izmantoto datu avots.