Lursoft news

Kāpēc pieaug ierosināto TAP skaits?

2010. gada 13. aprīlis

Gadījumos, kad nākas saskarties ar ierobežotu maksātspēju, uzņēmēji kā glābšanas riņķi aizvien biežāk steidz izmantot tiesiskās aizsardzības procesu (TAP), kura mērķis ir uzņēmuma maksātspējas atjaunošana pilnā apjomā.

TAP kļūst populārāki

Pēc Lursoft datiem aizvadītā gada pirmajos trīs mēnešos ir ierosināti 5 TAP, taču šogad šajā pašā periodā to skaits sasniedzis 25. Lielākais ierosināto TAP skaits pēdējā gada laikā bijis martā – 13 gadījumi.

Lursoft mājas lapā atrodamā informācija liecina, ka lielākā daļa no uzņēmumiem, kuriem martā ierosināts TAP, darbojas nekustamo īpašumu un būvniecības jomā, taču starp tiem ir arī komersanti, kuri kā pamatnozari norādījuši mēbeļu ražošanu, taksometru pakalpojumu sniegšanu u.tml.

Paredzams, ka arī aprīlī tiks reģistrēts augstāks ierosināto TAP skaits kā vidēji pagājušā gada mēnešos, jo šomēnes laikā līdz 12.aprīlim fiksēti jau 3 TAP ierosināšanas gadījumi.

Ierosināto TAP skaits

Gaidāmais likums rosina uzņēmējus TAP ierosināt jau savlaicīgi

ZAB Raidla, Lejiņš & Norcous zvērināts advokāts Jevgēnijs Salims tendencei, kad pieaug ierosināto TAP skaits, redz divus izskaidrojumus. Viņaprāt, pieaugošo TAP skaitu var izskaidrot ar to, ka ekonomiskā krīze turpinās, līdz ar to uzņēmējiem vēl aizvien ir grūtības ar savlaicīgu maksājumu saistību nokārtošanu, un TAP, savukārt, ir veids, kā tiesiskā ceļā panākt savu saistību izpildes termiņu atlikšanu vai pat daļēju saistību dzēšanu.

Pēc J. Salima domām otrs iemesls, kādēļ vērojams pieaugums, ir fakts, ka daži uzņēmēji ir sapratuši, ka ar TAP, it īpaši ārpustiesas TAP (ATAP), var daļēji atrisināt savas problēmas uz kreditoru rēķina. “Ja parādnieka lielākais kreditors, no kura viedokļa atkarīga ATAP plāna saskaņošana, ir ar parādnieku saistīts uzņēmums vai persona, tam nebūs problēmu saskaņot tādu ATAP plānu, kas ir izdevīgs parādniekam, bet kas paredz ievērojamu kreditoru prasījumu dzēšanu. Tādejādi parādnieks var atbrīvoties no saistībām tādā apmērā, kādā “parastajos” apstākļos kreditoru vairākums nebūtu piekritis,” skaidro J. Salims.

Zvērināts advokāts J. Salims uzskata, ka TAP un ATAP skaita pieaugums izskaidrojams arī ar jaunā Maksātnespējas likuma pieņemšanu tuvākajā nākotnē, kas stingrāk regulēs maksātnespējas procesu, līdz ar to uzņēmēji steidzas TAP un ATAP uzsākt vēl pašreizējā Maksātnespējas likuma darbības laikā.

Papildu informācija:

Lursoft Maksātnespējas statistika: https://www.lursoft.lv/exec?act=MNR_LSTAT

Valsts aģentūra “Maksātnespējas administrācija”: http://www.mna.gov.lv/lv/aktualitates/jau_atbildes/

ZAB Raidla, Lejiņš & Norcous: http://rln.lv/lv/

Autors

Lursoft

Komentāri

Nav pievienots neviens komentārs.

*

Ikvienam Lursoft bloga lietotājam ir saistoša Lursoft privātuma politika
Lursoft blogā publicētie pētījumi tiek sagatavoti, lai sniegtu sabiedrībai būtisku informāciju par uzņēmējdarbības, tai skaitā nozares, reģiona attīstības utml. tendencēm. Pētījumu mērķis ir publiskot informāciju, kas skar sabiedrības intereses. Pētījumos tiek norādīts tajos izmantoto datu avots.